GameeCon #2

HTML5 & Javascript Game Development

O akci

[EN] Well hello there, we are happy to see you again! GUG.cz, together with Gamee, O2, CzechCrunch, Retroherna and MSD IT are preparing the second edition of all-day playful conference focused on web development and HTML5 & JS game development. A rich program full of not only practical lectures but also workshops will allow you to get in touch with interesting technologies right on the spot. We will focus on new trends in HTML5 and JavaScript, and our frontend ninjas will show you what is popular in these areas.

Again, you will get more inspiration, you will be able to compete a bit against the others and you will definitely learn something new!

And who do we welcome at GameeCon? As well as last year, the event will start with CEO and Gamee co-founder Boženka Řežábová, followed by other great speakers - first-class developers Pavel Janda and Michal Vodička (game development Gamee), Google Developer Expert for Dart and developer Jana Moudrá (Co-founder Juicymo), startuper and developer Josef Večerník (CEO, Co-founder VirArch), Ján Ilavský (game dev and creator of Chameleon Run) and last but not least international star Mark Brown (Youtuber - Game Developer's Toolkit). We're going to introduce all of them on our social networks :)

For more information on the upcoming event you can follow our social sites. Stay tuned!

Agenda:
9.30-10.30 BREAKFAST & REGISTRATION
10.30-11.15 Keynote - Bozena Rezab
11.30-12.30 Mark Brown - The 10 most important game design lessons, from someone who’s never made a game
12.30-13.30 LUNCH
13.30-14.15 Michal Vodička - Principles of game making in 2017 (CZ)
14.15-15.00 Ján Ilavský - Story of Chameleon Run (SK)
15.00-15.45 Jana Moudrá - AngularDart with Firebase
15.45-16.15 COFFE BREAK
16.15-17.00 Pavel Janda - AntiCheater
17.00-17.45 Joe Vecernik - WebGL & WebVR
17.45-18.15 Lightning talks
18.15 WRAP UP & AFTERPARTY


[CZ] Ahoj, rádi Tě tu opět vidíme! GUG.cz ve spolupráci s Gamee, O2, CzechCrunch, Retrohernou a MSD IT připravuje už druhou celodenní hravou konferenci se zaměřením na webový vývoj a především frontend webových aplikací. Bohatý program plný nejen prakticky zaměřených přednášek, ale také workshopů Ti umožní si zajímavé technologie osahat přímo na místě. Zaměříme se na nové trendy v oblasti HTML5, JavaScriptu a naši frontend ninjas nás poučí, co je teď zrovna v kurzu.

Opět se něco dozvíš, trochu si zasoutěžíš a rozhodně hodně odneseš!

A koho na GameeConu přivítáme? Akci jako i loni odstartuje CEO a co-founder Gamee Boženka Řežábová, následovaná dalšími neméně skvělými speakery - first-class vývojáři Pavel Janda a Michal Vodička (game development Gamee), Google Developer Expertka pro Dart a vývojářka Jana Moudrá (Co-founder Juicymo), startupista a vývojář Josef Večerník (CEO, Co-founder VirArch), Ján Ilavský (game dev and creator of Chameleon Run) a v neposlední řadě zahraniční hvězda Mark Brown (Youtuber - Game Developer's Toolkit). Postupně vám je budeme představovat :)

Pro více informací o připravované události nás sleduj na sociálních sítích, kde se budou objevovat další informace. Stay tuned!

Přijďte na GameeCon #2

GameeCon

HTML5 & Javascript Game Development

24.06.2017 09:30 - 18:00

Adresa

MSD IT - budova FIVE
Na Valentince 3336/4, Praha 5
ukaž na mapě

Organizují skupiny